ASELSAN, Savunma Sanayii Tecrübesini Bir Diğer Milli Güvenlik Alanı Olan Milli Tarım ve Hayvancılık Otomasyonu Alanında Kullanarak Yeni Projelere Başlıyor

0
38 views

ASELSAN, başta Milli Savunma projeleri olmak üzere, insansız sistemler ve haberleşme projeleri ile trafik ve otomasyon sistemlerinde edindiği birikimlerini Milli Tarım Otomasyonu uygulamaları alanında hayata geçiriyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)* tarafından desteklenen üç yeni AR-GE projesinin başlangıç toplantısı ASELSAN’da yapıldı. Toplantıda TAGEM tarafından proje çalışmaları için sağlanan traktörlerin de devir teslim töreni gerçekleştirildi.
Toplantıya TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Masum BURAK, Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel KÜSEK, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi dekan yardımcısı Prof. Dr. İlhami BAYRAMİN, TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) ve BÜGEM (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) temsilcileri ile çok sayıda uzman katıldı.

Desteklenecek projeler kapsamında, traktörlerin otomatik dümenlemesi (OtoPilot), insan gözünün göremediği dalga boylarında da veri toplayabilen özel kameralar (multi spektral kamera) taşıyan insansız hava araçlarıyla bitki hastalık ve zararlılarının tespiti, rekolte tahmini ve verimi arttıracak hassas tarım uygulamalarına altyapı sağlayacak çiftlik yönetim sistemi bulunuyor.