Dünyanın En Büyüğüne Airlander 10 teknik bir arıza gecirdi

0
18 views

Geçtiğimiz günlerde ilk test sürüşü ile dikkatleri üzerine çeken Airlander 10’dan kötü bir haber geldi.
Dünyanın En Büyüğüne Nazar Değdi!
Airlander 10 son dönemlerin en çok dikkat çeken projelerinden birisi olurken, Airlander 10 ile ilgili olumsuz bir haber geldi. İlk testi başarılı bir şekilde geçmesine rağmen ikinci testinde araçta teknik bir arızanın yaşandığı ifade edildi. Yaşanan bu arıza nedeniyle havada kalmayı başaramayan Airlander 10, oldukça sert bir iniş ile durabildi. Kazanın ardından araçta incelemeler yapılırken, araçta ciddi bir hasarın olmadığı ifade edildi. Kazada can kaybının olmaması da sevindirici bir gelişme olarak belirtilirken, aracın kazada patlamaması da korkulanın olmamasını sağladı. 38 bin metreküp helyum gazına sahip olan Airlander 10 için en önemli tehlike kaza sonrasında bu gazın patlaması olarak görülürken, kaza ile birlikte bu konuda da güvenliğin sağlandığı görüldü.

Araç burnunun üzerine düşerek, sürtme ile birlikte yavaşlamayı başarırken, düşüş yapılan alanda herhangi bir yerleşimin bulunmaması da faciayı önledi. Zira dev ebatlarda olan Airlander 10’un kalabalık bir alana düşmesi faciaya yol açabilirdi.

Yaşanan bu olay sonrasında araçta kapsamlı bir araştırma başlatıldı. Yapılacak yeni geliştirmeler ile birlikte aracın bu konuda daha iyi bir performans sunması bekleniyor.