Gta 5 Hakkında Her şey

0
135 views

 

 

 

 

 

 

 

Gta 5 Hakkında Her şey

1) Prologue (İlk görev) görevinde jip ile tren köprüsü altından geçerken donmuş bir dere göreceksiniz. Buzun altında donmuş bir uzaylı var.

*2) 23.00 – 00.00 arası kuzeydoğudaki Mount Gordo bölgesinde bir hayalet belirir. Yaklaşırsanız kaybolur, geri çekilirseniz tekrar oluşur. Hayaletin yeri, görüntüsü ve videosu aşağıdadır. Korkacak olanlar bakmasın. Bence korkacak pek bir şey yok. Sonuçta bu bir oyun ve hayalet hareketsiz duruyor.

3) Los Santos Customs’ta araç modifiyesine girdiğinizde Fujiwara isimli bir tekerlek tasarımı göreceksiniz. Bu açık bir şekilde Initial D isimli anime’e göndermedir.

4) Hood Safari görevinde son dönüşten önce Grove Street’e gidilirse 3 tane bisikletli görünecek. Yakından bakılırsa bunlar CJ, Sweet ve Big Smoke’a benzemekte.

5) Denizaltıyla Paleto Bay bölgesinde kayalıkların doğu tarafına bakarsanız UFO kazasına rastlayabilirsiniz.

6) Denizaltıyla keşif yaparken bir ABD jet kazasına rastlayabilirsiniz. Jetin yeri Paleto Forest yarımadasının kuzeydoğusunda, paraşüt etkinlikleri yakın.

7) Denizaltında çeşitli yerlerde hazineler saklı.
8) Oyunu %100 bitirdikten sonra Chiliad dağındaki teleferik girişinde ufo görülebilir.

*9) Franklin’in evinin duvarında mavi baskılı harita var. Online’da aldığınız evin bir odasında da bulabilirsiniz.

10) gta V Collector’s Edition haritasına bir ışık tutularsa, sırlar, ilginç yazılar, işaretler harita üzerinden görülebilir.

11) Predator görevinde Michael ile sniper kullanırken termal kameraya geçerek Ekrana dikkatli bakılırsa bakılırsa koca ayak fark edilebilir.

*12) Chiliad dağının tepesindeki teleferik girişinde ilginç bir çizim var. Uzaylılarla ilgili olduğu düşünülüyor.

*13) Chiliad dağının en yüksek noktasındaki platformda, yerde tuhaf bir çizim bulunuyor.

*14) Strawberry’de bir yerde Otoyolun kenarında patika yolu var. Yola girerseniz yolun sonunda sağ taraftaki duvara kırmızı ile yazılmış “Burada Hiçbir Şey Yok” yazısını göreceksiniz. Tam karşıda, ters yöndeki patika yolunda ise “geri dön” yazmakta.

15) 1039-555-284 numarasını arayıp biraz beklerseniz hiç durmayacak bir şarkı çalacak. Şarkı bittiğinde baştan başlayacak.

16) Trevor veya Franklin’i kontrol ederken Michael’ın evini ateşe verirseniz veya evinin etrafında gizlice dolaşırsanız Michael sizi arayacak veya durmanız için mesaj atacak.

17) Humane Labs and Research binası yanında yanındaki kıyıda batmış bir Panzer II Medium Tank bulunuyor. Tankın paslı olmaması, yakın bir zamanda battığına ya da bakımlı olmasına işaret.

18) Franklin’in evinde yatağın sağ köşesine yakın bir yerde pervanenin arkasına bakarsanız onun sığınağını görebilirsiniz.

Gta 5 ESKİ GTA OYUNLARINDAN İZLER

*1) 247 isimli market GTA IV ve San Andreas’tan sonra GTA V’te de karşımıza çıkıyor.

*2) Love Fist tekrar karşımızda. Vice City’deki ünlü rock grubunun reklamına GTA IV’te de rast gelmiştik.

*3) Oyundaki kanal birçok kişinin hatırlayacağı üzere GTA San Andreas’ta da vardı.

*4) Bahama Mamas daha önce GTA IV ve ek paketlerinde yer almıştı.

*5) Eski GTA oyunlarında da yer alan FBI takliti tim olan FIB yine karşımızda.

*6) Sprunk isimli gazoz markası GTA V’te de bizi karşılıyor. Marka daha önceden San Andreas ve IV’te de boy göstermişti. Marka isminin Sprite’a göndermek olduğu düşünülmekte.

*7) GTA IV’te yer alan QUB3D isimli oyun makinesi girilebilen bazı dükkanlarda bulunabilir. Ancak oyun oynanamaz.

8) Michael bir ara arabasını park ettikten sonra “Daddy’s back, you bit…es” diyor. Aynısını GTA IV’ün başlangıcında Dave Bosoy söylüyordu.

*9) Chamberlain Hills’teki bir grafitide “Welcome Back – We missed you last time” yazıyor. Muhtemelen tekrar San Andreas’a dönmemizi karşılamak için yazılmış.

10) Los Santos Coutry Club 1992 yılında kurulmuş. San Andreas’ın geçtiği yıl da 1992 idi. Kuruluş tarihi buna işaret olabilir.

11) Del Perro Pier’un doğu tarafındaki bir grafitide, gülen yüz işaretiyle “Nothing to see here – groove along” yazıyor. GTA III’ten alınmış bir referans olabilir.

*12) Radio Los Santos dinlerseniz Smoke and Ride isimli bir şarkı duyacaksınız. San Andreas’tan Big Smoke ve Ryder’dan referans alınmış olabilir.

13) Trevor’un Bodhi markalı kamyonetine binip Trevor’un radyosunu dinlerseniz GTA IV’te seri katil olan Eddie Low ile bir kamyon şoförü arasındaki konuşmayı duyabilirsiniz.

*14) Jimmy, evinde yemek masasında otururken Niko Bellic’in LifeInvader sayfasını görüntülüyor.

15) GTA III’te Flashback FM’de DJ olan Toni’nin yer aldığı bir billboard var.

*16) Rastgele bir görevde (random event) soygundan kaçan iki kişiye yardım ediyoruz. Soygunculardan birisi İrlandalı ve Liberty City’de soygun yapmanın daha kolay olduğunu söylüyor. Bu soyguncunun GTA IV’ten Packie olduğu ortaya çıkıyor. Daha sonra isersek Packie’yi ekibimize alıp onunla birlikte soygun yapabiliyoruz. İşte Packie’nin bulunduğu yer ve kendisi.

17) Sandy Shores’daki Yellow Jack barda duvardaki paraların üstünde San Andreas’ın kapağında kızın fotoğrafı var.

*18) Şehirde dolaşan kargo treninin ön kısmında “LS2004” yazıyor. Muhtemelen GTA San Andreas’ın çıkış yılına bir gönderme.

19) Speeder’in (bot) GPS göstergesinde GTA IV haritası görünüyor.

*20) Downtown’da GTA I logosu şekli ile yazılmış olan Los Santos grafitisi mevcut.

21) Giysilerin biri hırsızlar için yapılmış ve maskenin aynısı GTA Vice City’deki Malibu Club soygununda bulunuyor.

22) Capolavoro isimli filme Liberty City’de bulunan özgürlük (mutluluk) anıtının içindeki kalp gösteriliyor.

23) Textile City bölgesindeki bir satış dükkanı Broker olarak adlandırılmış. Broker, GTA IV’te bulunan mahallelerden biriydi.

24) Lester’ın evinde CJ’nin resminin bulunduğu bir kitap var.

*25) Pitchers isimli barın logosu Tony Prince (Gay Tony)’in Hercules kulübünün logosuna benziyor.

26) Vespucci Beach’deki bazı plaj havlularının üzerinde I ♥ VC yazıyor. Hem Liberty City’e hem de Vice City’e bir gönderme var.

27) O’Neal’ın çiftlik evinin sarı yeşil renkli Cavalcade’de (muhtemelen 1. nesil) bulunan Liberty City plakası GTA IV’e göndermedir.

28 Bir görevde Trevor’ın yanındaki bir pilot, LSPD’nin son 20 yılda ırkçılık konusunda uzun kol kat ettiğini belirtiyor. Pilot GTA San Andreas’taki C.R.A.S.H. görevindeki olayları anımsatıyor.

Gta 5  DİĞER OYUNLARDAN İZLER

1) The Elysian Fields Freeway ismi, L.A. Noire’da yer alan Elysian Fields Co. isimli şirketten referans alınarak oluşturulmuştur.

2) Sub Urban’daki Hawaiian shirt, Max Payne 3’te Max Payne’i giysisine benzemekte.

3) Paleto Bay’daki hurdalıkta Borderlands oyunundaki Claptrap’a benzeyen bir yağlı boya çizimi var.

4) Jimmy’nin oyun oynadığı oda Righteous Slaughter 7 olarak adlandırılıyor. Bunun açık bir şekilde Call of Duty serisine ve çeşitli zombi oyunlarına gönderme olduğu görülmekte.

5) Vespucci Beach’deki maske dükkanında bulunan domuz maskesi, bir diğer Rockstar oyunu olan Manhunt’taki domuza benziyor.

6) Strawberry’de otoyolun altında bir duvarda grafiti var. Grafitide John Martson’ın gece vaktinde at üstündeki siluetine benzeyen bir çizim var. John, bir diğer Rockstar oyunu olan Red Dead Redepmtion’ın ana karakteri.

7) Franklin’in Vinewood’daki evinde odaya girin. Yatağın yan tarafında “special stash” bulacaksınız. Buradaki kitablıkta Red Dead isimli bir kitap bulunuyor ve yazarı ise John Martson.

8) Sandy Shores’taki Cholla Springs Avenue ve Armadillo Avenue isimli iki sokak Red Dead Redemption’dan referans alınarak adlandırılmış. Ayrıca buraya biraz yakındaki Algonquin Boulevard ise GTA IV’teki Algonquin’i akıllara getirmekte.

9) Mile High Club, Just Cause 2 isimli oyunda da yer almakta.

10) Bir aracın plakasında “463NT” yani Agent yazıyor. Agent, Rockstar Games tarafından 2009’da duyrulan ve çıkması beklenen bir oyun. Aynı zamanda bu aracın gerçeği James Bond serisinde de kullanılmaktadır ve James Bond da bildiğimiz üzere bir ajandı. Agent de ajan anlamına geldiği için James Bond serisine de bir gönderme olabilir. (OzanSRC nikli üyeye teşekkürler bilgisi için.)

11) Michael’ın takım elbisesi, Max Payne’in kıyafetine benziyor.

*13) GTA Online’a girdiğiniz anda karakter yaratma ekranı karşınıza geliyor. Ekrandaki bilgilere göre karakterimizin babası Red Dead Redemption’dan John Marston.

14) Bir radyoda Pride Not Prejudice isimli reklamda terk edilmiş post-apokaliptik bir araziye saldırı olduğu söyleniyor. Muhtemelen Fallout serisine bir gönderme var.

15) Dead Rising serisinden Zombrex, Weasel News’ta duyulabilir.

Gta 5  GERÇEK YAŞAMDAN ALINTILAR

*1) Oyunun kapağındaki kız Kate Upton’a benzemekte.
Spoiler Göster

*2) Bir görselde Michael’ın oğlu Jimmy, xbox koluyla oyun oynamakta.

*3) Tequi La La isimli bar, gerçekte Los Angeles’taki Whisky a Go Go isimli bara göndermedir.
*4) Up-n-Atom’un sarı ile yazılmış “n” harfi, Mc Donalds’taki “M” harfinin yazılışını hatırlatmakta.

*5) Online tanıtım videosundaki bir odadaki duvarda asılı duran posterde bir göz bulunuyor ve “bu adam sizi izliyor” yazıyor. Birçok kişi bunun illuminati isimli örgüte (sözde) gönderme olduğunu düşünüyor.

*6) Vespucci ismi İtalyan gezgin Americo Vespucci’den gelmektedir.

*7) Los Santos Custom, gerçekte Los Angeles’ta bulunan West Coast Customs isimli modifiye şirketine göndermedir.

8) Vanilla Unicorn kulübünün yakınında buluna araç modifiye yeri “Car Tune Network” olarak adlandırılmıştır. Bu, “Cartoon Network”ten bir referans olabilir.

9) Non Stop Pop FM’de Suriye olaylarına yer veriliyor.

10) Radyo reklamlarında 2011’deki Londra ayaklanmalarından bahsediliyor.

11) Mr. philips görevinde Michael TV izlerken Weazel News’ta (Haber kanalı) Liberty City’de bir kasırga olduğundan bahsedilerek Sandy kasırgası kastediliyor. Hatırlarsanız Liberty City, New York’un ta kendisiydi.

12) Los Santos’ta Trevor’ın kaldığı Floyd’un evi, Quentin Tarantino’nun Jackie Brown filmindeki Melaine’in apartmanı model alınarak yapılmış. Mutfaktaki sütundaki bir fotoğraf bile bu filmi andırır.

13) Haritanın doğusunda San Chianski Mountain Range bölgesinde ünlü TV dizisi olan Lost’a ait çeşitli buluntulara rastlanabilir.
14) Bazen görevde değilken Trevor’a geçiş yaptığınızda Faggio sürerken ” We are scooter brothers! Scooooter brothers! ” dediğini duyabilirsiniz. Bu, 4PlayerPodcast’ten bir alıntıdır.

15) Sandy Shores’ta bazı kayalara 8 sayısı birçok kez yazılmış. Ayrıca kayanın üstünde şiir biçiminde “One is done, Two was fun, Three tried to run, Four called mom, Five’s not alive, Six is nix, Seven’s in heaven, 8 won’t wait.” yazıyor. Bu, Freddy Kureger’ın şiirini işaret ediyor olabilir. Ayrıca bir seri katil veya tecavüzcü tarafından yazılmış olabilir. Neyi işaret ettiğine dair tam bir açıklaması henüz yok.

16) Strawberry’deki dar yoldaki bir grafiti Nycan Cat’e benziyor.

17) Devin Weston’ın araba görevlerinden birinde özelleştirilmiş JB 700 ile Machine Guns, Spikes ve bir Seat Launcher var. Bunlar James Bond serisinde goldfinger (1964) isimli filmden referanstır.

18) Lester bir uçan dairenin olduğu ve “doğruyu kabul et” ifadesinin yer aldığı bir postere sahip. Bu, X-Files’taki Fox Mulders’in “İnanmak istiyorum” posterine bir gönderme.

19) İndirim (giysi) dükkanlarından birinde “Overlooked red blouson” isimli kırmızı bir ceket bulabilirsiniz. Bu ceket The Shining filminde Jack Torrance giyilmiştir. Ayrıca Torrance ailesinin kaldığı otel “The overlook hotel” ismindedir.

20) Trevor’ın evinin yakınındaki giyim mağazasına giderseniz “Champagne Driver Blouson” isimli, arkasında yengeç olan bir cekep bulacaksınız. Ceket, Drive filminden esinlenerek oluşturulmuş. Filmdeki ceketten tek farkı arkasında akrep değil yengeç olmasıdır.

*21) Marylyn Monroe, Charlie Chaplin, Elvis Presley ve John Wayne’in fotoğrafları oyundaki bir bölgede bulunmakta.

22) Weazel News’ta bazen ABD’deki sağlık sorunlarına yer veriliyor.

23) Strawberry’de bulunan Mosley Auto Services eski bir FIA (Formula 1 Federasyonu) başkanına göndermedir.

24) Bir radyoda Miami yamyam saldırısına göndermeler var. Radyodaki bir tuvalet temizleyici reklamında bir adam birine saldırıyor ve ısırıyor.

25) Curtis Weaver’a göre The Exchange, Algonquin, Liberty City’de bir gösteri yapılmış. 2011’de New York’ta yapılan Occupy Wall Street protestosuna bir gönderme.

26) Blaine Country’de araç sürerken bazen park etmiş bir karavana rastgeleceksiniz. Karavana yakın duran kimyasal giysiler giymiş iki adam var. Birisi keçi sakallı, gözlüklü kel bir adam; diğeri ise bere takmış genç bir adam. Bu kişiler, Breaking Bad’deki Walter White ve Jesse Pinkman’ı temsil ediyor.

27) The Big Score görevi “The Italian Job” isimli filmden referanslar içeriyor.

28) Marlowe Vineyards (oyundaki bir bölge) ismi muhtemelen Raymond Chandler’ın romanlarında bulunan Phillip Marlowe isimli ünlü bir dedektife gönderme. Ayrıca romanların çoğu Los Angeles’ta geçmekte.

29) Los Santos’ta “Bishop’s WTF?!” isminde bir müze bulabilirsiniz. Ünlü “Ripley’s Believe It Or Not!” müzelerinin bir parodisidir.

30) yeni 100 Dolar’a Radio Los Santos’ta yer veriliyor.

31) West Coast Classics’teki DJ Pooh, Digipun isimli yeni bir akıllı telefon uygulamasından söz ediyor. DJ, Digimon’u ima ediyor.

32) Elysian Island’daki Merryweather bölgesinde bir Reefer’ın (tekne) içinde resimli bir takvim var. Başlıkta “I’m on a boat!” yazmakta. Bu olay, Lonely Island’ın bir şakısı olan I’m on a Boat’a göndermedir.

Gta 5  YETİŞKİN MİZAHI
1) Vinewood girişinin gerisinde 69 grafitisi var.

*2) Mouse işaretçisinde orta parmak var.

*3) GTA V’te 69 ana görev bulunuyor.

*4) Michael’ın yatak odasında masanın üstündeki bir kitapta “kama sutra” yazmakta. Hintçede “zevk kitabı” anlamına gelmekte.

5) Bir hayat kadını ile ilişkiye girildiğinde stamina artar.

6) Dönme dolaba yukarıdan bakarsanız erkek cinsel organına benzediğini göreceksiniz.

Gta 5  ÖLGELERİN GERÇEKTEKİ İSMİ

Oyundaki İsmi (Gerçekteki İsmi)

Little Seoul (Koreatown)
Downtown Los Santos (Downtown Los Angeles)
Vespucci Beach (Venice Beach)
Vinewood (Hollywood)
Del Perro (Santa Monica)
Richman (Bel Air)
Rockford Hills (Beverly Hills)
Pacific Bluffs (Malibu)
Hawick (Hawthorne)
Strawberry (Compton)
Rancho (Most likely Florence)
Davis (Watts)
Los Santos International Airport (Los Angeles International Airport)
Port of Los Santos (Port of Los Angeles)
La Puerta (San Pedro)
Banham Canyon (Topanga Canyon)
Tongva Hills (Agoura Hills)
Del Perro Freeway (Santa Monica Freeway)
Backlot City (Culver City)
Morningwood (Westwood)
Mirror Park (Silver Lake veya Echo Park)
Rancho (Florence ve Watts)

Gta 5 %100 BİTİRMEK İÇİN

Hikaye Görevleri (50%)
69 tane ana hikaye görevini tamamlayın. Lester’in suikast görevlerini de kapsar.

Strangers and Freaks (10%)
%100 bitirmek için 58 adet görevden 20 tanesini yapmak yeterlidir. Gerekli olan görevler aşağıdaki gibidir:

– Tonya (5 görev)
– Beverley (5 paparazi görevi)
– Hao
– Barry (Sadece Franklin için 2 görev)
– Fanatic (Sadece Franklin)
– Dom (4 adet zorlu görev)
– Omega (50 adet Spaceships Parts to Omega görevinden sonra açılır.)
– Dreyfuss (50 adet Letter Scraps topladıktan sonra açılır.)

Hobbies and Pastimes (10%)
-Strip Club’de özel bir kucak dansı yapın.
-Shooting Range’ı (atıcılık) tamamlayın.
-5 sokak yarışını tamamlayın. (Her yarışta en kötü ihtimalle bronz madalya kazanmak zorundasınız.)
-6 Off-Road yarışını tamamlayın. (Her yarışta en kötü ihtimalle bronz madalya kazanmak zorundasınız.)
-4 Sea Races (en az bronz madalya ile bitirin).
-Teniste bir kere kazanın.
-9 delikli bir golf oyunu oynayın ve even veya under par’da bitirin.
-Dartta bir kere kazanın.
-3 Triathlon Races (en az bronz madalya kazanın.)
-Uçuş okulundaki tüm aktiviteleri tamamlayın. (12 adet aktivitenin her birinde en kötü ihtimalle bronz alın.)
-Paraşüt. (13 adet paraşütlü atlayışlarını tamamlayın.)

Random Events (15%)
-14 tane restgele olayları (random events) tamamlayın.

Miscellaneous (15%)
-50 adet uzaygemisi parçasını -Spaceship Parts- toplayın. (From Beyond The Stars)
-50 adet Letter Scraps toplayın. (A Mystery, Solved).
-25/50 adet köprünün altından geçin. (Under the bridge)
-25/50 adet akrobatik atlayış -stunt jumps- görevini tamamlayın.
-8/15 adet Knife Flights görevini tamamlayın.
-En az 5 tane herhangi bir yeri satın alın.
-İnternetten herhangi bir aracı satın alın.
-Chop ile oyun oynayın.
-Booty Call’u tamamlayın.
-Bir tane hayat kadınını kullanın.
-Bir dükkan soyun.
-Sinemayı ziyaret edin.
-4 tane arkadaş aktivitesini yapın (Sinema, dart, strip club ve bar)

Gta 5 %100 BİTİRMEK İÇİN (AYRINTILI)

Strangers and Freaks
Strangers and Freaks, oyuna %10 etki eden, GTA V’teki yan görevlerden biridir. Bu görevleri, haritada çeştli bölgelerde (?) yani soru işareti olarak görebilirsiniz. Soru işareti rengi; Michael için mavi, Franklin için yeşil ve Trevor için turuncu görünür. %100 bitirmek için gerekli olan 20 adet görevin açılımı aşağıdadır:

Tonya
Pulling Favors
Pulling Another Favor
Pulling Favors Again
Still Pulling Favors
Pulling One Last Favor

Hao
Shift Work

Beverley
Paparazzo
Paparazzo – The Sex Tape
Paparazzo – The Partnership
Paparazzo – Reality Check

Barry
Grass Roots – Franklin
Grass Roots – The Smoke-In

Fanatic
Exercising Demons – Franklin

Dom
Risk AsSessment
Liquidity Risk
Targeted Risk
Uncalculated Risk

Omega
Far Out
The Final Frontier

Dreyfuss
A Starlet In Vinewood

Hobies and Pastimes

Strip clubte özel bir dans.
+ Haritada beliren bir strip clube gidin. Dansçıya yaklaşın ve 40$ ödeyerek işe başlayın.

Gta 5 Shooting Range
+ Haritada Ammu-Nation dükkanlarında bulunur. Dükkanın arkasına gidin ve belli atıcılık görevini bulun. Toplamda 6 kategori vardır. %100 bitirmek için en az bronz madalya alın. Bunlar:

– Hand Guns
– Submachine Guns
– Assault Rifles
– Shotguns
– Light Machine Guns
– Heavy

Gta 5 Street Races
+ 5 adet sokak yarışı görevini en az brons madalya ile tamamlamalısınız. Yarışlar, Hou’nun Shift Work görevinden sonra açılır ve 22:00 ile 05:00 arası yapılabilir. Yarışlar sadece bu süre zarfı içerisinde haritada belirir. Zaman geçirmek için uyuyabilirsiniz. Yarışı tamamladığınız takdirde Hao size yeni yarışın yerini mesaj olarak atacaktır. Yarışların bölgeleri ise şöyle:

– South Los Santos
– City Circuit
– Airport
– Freeway
– Vespucci Canals

Gta 5 Off-Road Races
+ Her bir yarışı en az bronz madalya ile tamamlayın. 6 adet off-road yarışları şunlardır:

– Canyon Cliffs
– Ridge Run
– Mineward Spiral
– Valley Trail
– Lakeside
– Eco Friendly

Sea Races
+ 4 adet deniz yarışlarını en az bronz madalya ile tamamlayın. Yarışlar şöyle:

– East Coast
– North East Coast
– Raton Canyon
– Los Santos

Tenis
+ Teniste en az bir kere kazanmanız şart %100 bitirmek için. Bu durumda hiçbir şeyin önemi yok. Sadece 1 maç kazanın yeter.

Golf’te Even veya Under Par’da bir tur bitirin.
+ Even Par veya Under Par’da en az 9 delikli bir golf turunu tamamlayın.

Dart

Gta 5 Triathlon Races
+ 3 adet Triathlon yarışlarını en az bronz madalya ile tamamlayın. Yarış isimleri şunlar:

– Vespucci Canals
– Alamo Sea
– Coyote Cross Country

Gta 5 Flight School
+ Los Santos havalimanındaki uçuş okulunda 12 dersi en az bronz madalya ile tamamlayın. Dersler şunlardır:

– Training Take Off
– Runway Landing
– Inverted Flight
– Knife Flight
-Flat Hatting
– Touch Down
– Loop The Loop
– Helicopter Course
– Helicopter Speed Run
– Skydiving
– Drop Zone
– Earn Your Wings

Gta 5 Parachuting
+ 13 adet yere inmeli ve helikopterli paraşüt atlayışlarını tamamlayın. Yerleri haritada belirecektir.

Random Events
+ Oyunun işleyişine %15 etki eden yan görevlerdir. 57 rastgele görevin 14 tanesini yapmak %100 bitirmek için yeterlidir. Yolda giderken aniden mini radarda mavi veya kırmızı bir nokta görebilirsiniz. Kırmızılar düşmanları; maviler yardıma ihtiyaç duyanları temsil eder. Görevi tamamlamak için sadece noktalara gidin.
57 adet rastgele olayların (random events) isimleri:

– ATM Robbery
– Bike Thief City (x2)
– Bus Tour
– Construction Accident
– Escape Paparazzi
– Gang Intimidaion
– Getaway Driver
– Mugging (x3)
– Security Van (x10)
– Shop Robbery (x2)
– Snatched
– Sport Bike Thief
– Simeon Yetarian
– Abandoned Vehicle (x2)
– Arrests (x2)
– Border Patrol (x3)
– Burial
– Car Theft (x2)
– Chase Thieves City (x2)
– Chase Thieves Country (x2)
– Countryside Gang Fight
– Countryside Robbery
– Crash Rescue
– Deal Gone Wrong
– Domestic
– Drug Shootout
– Drunk Driver (x2)
– Hitch Lift (x4)
– Rogue Altruists
– Luring Girl Into Alley
– Prisoner Lift (x2)
– Stag Do Running Man

Gta 5 Miscellaneous

Herhangi bir 5 yeri satın alın
+ Haritada ikonu olarak görülecek yerleri alabilirsiniz. Alınabilecek en Ucuz yerler şöyle:

– Puerta Del Sol Marina Slips (75,000$ – 3 karakter de alabilir) – La Peurta
– The Hen House (80,000$ – 3 karakter de alabilir) – Paleto Bay
– McKenzie Field Hangar (150,000$ – Trevor alabilir) – Grapeseed
– Downtown Cab Co. (200,000$ – Franklin alabilir) – Downtown Los Santos
– Sonar Collections Dock (250,000$ – 3 karakter de alabilir) – Paleto Bay

İnternetten erhangi bir aracı satın alın
+ Telefondan internete girin. “Travel and Transport” yazısına tıklayın ve herhangi bir bayilikten bir araç alın. En ucuz seçim: Southern San Andreas Super Autos, Pegassi Faggio. Sadece 5000$.

Gta 5 Walk and play “fetch” with Chop
+ Chop’u haritada bulun ve yanına gidin. Onu yanınıza çağırdıktan sonra silah menüsünü açın ve topu seçin. Chop ile oynamaya başlayın.

Gta 5 Complete a Booty Call

Bunun için strip kulüpte bir dansçıyı onu evine bırakma konusunda ikna edin ve “like” sayacını doldurmaya çalışın. Önce 40$ ödeyerek dansçıyla özel bir dansa girin. Daha sonra dansçı kapıdan çıkarken onu tutun ve muhtemelen “like” sayacını doldurmak için iki dans daha isteyecek. Daha sonra onu evine bırakmak isteyip istemediğinizi soracak. Kabul edin ve görevi tamamlamak için onu evine bırakın.

Use a prostitute
+ Hayat kadınları belli yerlerde bulunabilir. En kolay bulundukları yer 4 şeritli otoban altında, Los Puerta bölgesidir. Kornaya basarak onları arabaya alın ve tenha bir yere çekin. 50, 70 veya 100$ vermeniz gerekir.

Gta 5 Hold up a store
+ Oyunda soyabileceğiniz 19 adet dükkan bulunuyor. Bunlardan birine girin ve dükkan sahibine silah doğrultun. Hemen kasayı boşaltmaya başlayacaktır. Daha sonra arayı alıp ortamda uzaklaşabilirsiniz. Soyulabilecek dükkanlar ve bulundukları bölgeler şunlar:

– 24/7 Supermarket – Innocence Boulevard, Strawberry
– 24/7 Supermarket – Niland Avenue, Sandy Shores
– 24/7 Supermarket – Senora Freeway, Grand Senora Desert
– 24/7 Supermarket – Route 68, Harmony
– 24/7 Supermarket – Barbareno Road, Chumash
– 24/7 Supermarket – Ineseno Road, Banham Canyon
– 24/7 Supermarket – Clinton Avenue, Downtown Vinewood
– 24/7 Supermarket – Palomino Freeway, Tatavian Mountains
– Limited LTD Gasoline – Grapeseed Main Street
– Limited LTD Gasoline – Tongva Drive, Banham Canyon
– Limited LTD Gasoline – E Mirror Drive, Mirror Park
– Limited LTD Gasoline – Lindsay Circus, Little Seoul
– Limited LTD Gasoline – Grove Street, Davis (Franklin’in garajının yakınındaki gaz istasyonunda)
– Robs Liquor – Great Ocean Highway, Banham Canyon
– Rob’s Liquor – Prosperity Street, Morningwood
– Rob’s Liquor – San Andreas Avenue, Vespucci Canals
– Rob’s Liquor – El Rancho Boulevard, Murrieta Heights
– Scoops Liquor Barn – Route 68, Grand Senora Desert
– Supermarket – Senora Freeway, Mount Chiliad

Gta 5 Sinemayı Ziyaret Et
+ Filmi izlemek zorunda değilsiniz. İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

4 Arkadaş Aktivitesi (Sinemaya git, dart oyna, strip clube git, barı ziyaret et)
+ Telefonu açın ve menüden “contacts” seçeğini seçin. Listeden arkadaşlarınızın üstüne gelip hang out’u belirleyin. Franklin sadece Lamar ile buluşabilir. Michael ve Trevor ile buluşamaz.

Gta 5 HARİTALAR

%100 bitirmek için veya trophy/achievement kazanmak için tamamlanması gereken görevlere yardımcı olmak adına hazırlanan haritalar aşağıdadır. Linklere tıklayarak istediğiniz boyuttaki haritaya göz atabilirsiniz.

Knife Flights 2000 Pixel (496 KB) | Knife Flights 3000 Pixel (721 KB) | Knife Fligts 4000 Pixel (1,22 MB) | Knife Flights 8192 Pixel (3,31 MB)

Letter Sraps 2000 Pixel (502 KB) | Letter Sraps 3000 Pixel (730 KB) | Letter Sraps 4000 Pixel (1,24 MB) | Letter Sraps 8192 Pixel (3,35 MB)

Nuclear Waste 2000 Pixel (498 KB) | Nuclear Waste 3000 Pixel (742 KB) | Nuclear Waste 4000 Pixel (1,26 MB) | Nuclear Waste 8192 Pixel (3,39 MB)

Spaceship Parts 2000 Pixel (503 KB) | Spaceship Parts 3000 Pixel (731 KB) | Spaceship Parts 4000 Pixel (1,24 MB) | Spaceship Parts 8192 Pixel (3,36 MB)

Stunt Jumps 2000 Pixel (509 KB) | Stunt Jumps 3000 Pixel (736 KB) | Stunt Jumps 4000 Pixel (1,24 MB) | Stunt Jumps 8192 Pixel (3,34 MB)

Gta 5 HİLELER

Aranma Seviyesi Yükselt
R1, R1, ÇEMBER, R2, SOL, SAĞ, SOL, SAĞ, SOL, SAĞ
RB, RB, B, RT, SOL, SAĞ, SOL, SAĞ, SOL, SAĞ

Aranma Seviyesi Düşür
R1, R1, ÇEMBER, R2, SAĞ, SOL, SAĞ, SOL, SAĞ, SOL
RB, RB, B, RT, SAĞ, SOL, SAĞ, SOL, SAĞ, SOL

hızlı Koş
ÜÇGEN, SOL, SAĞ, SAĞ, L2, L1, KARE
Y, SOL, SAĞ, SAĞ, LT, LB, X

Paraşüt
SOL, SAĞ, L1, L2, R1, R2, R2, SOL, SOL, SAĞ, L1
SOL, SAĞ, LB, LT, RB, RT, RT, SOL, SOL, SAĞ, LB

Çok Güçlü Ataklar
SAĞ, SOL, X, ÜÇGEN, R1, ÇEMBER, ÇEMBER, ÇEMBER L2
SAĞ, SOL, A, Y, RB, B, B, B, LT

Bang Bang (Patlayan Kurşunlar)
SAĞ, KARE, X, SOL, R1, R2, SOL, SAĞ, SAĞ, L1, L1, L1
SAĞ, X, A, SOL, RB, RT, SOL, SAĞ, SAĞ, LB, LB, L1

Yanan Kurşunlar
L1, R1, KARE, R1, SOL, R2, R1, SOL, KARE, SAĞ, L1, L1
LB, RB, X, RB, SOL, RT, RB, SOL, X, SAĞ, LB, LB

Ağır Çekim Nişan Alma
KARE, L2, R1, ÜÇGEN, SOL, KARE, L2, SAĞ, X
X, L2, RB, Y, SOL, X, L2, SAĞ, A

İçki Modu
ÜÇGEN, SAĞ, SAĞ, SOL, SAĞ, KARE, ÇEMBER, SOL
Y, SAĞ, SAĞ, SOL, SAĞ, X, B, SOL

Hava Değiştir (Yağmurlu, bulutlu, güneşli ve karlı olarak devreder)
R2, X, L1, L1, L2, L2, L2, KARE
RT, A, LB, LB, LT, LT, LT, X

Ağır (yavaş) Araç Dönüşleri
ÜÇGEN, R1, R1, SOL, R1, L1, R2, L1
Y, RB, RB, SOL, RB, LB, RT, LB

Ağır Çekim
ÜÇGEN, SOL, SAĞ, SAĞ, KARE, R2, R1
Y, SOL, SAĞ, SAĞT, X, RT, RB

Buzzard (Savaş Helikopteri)
ÇEMBER, ÇEMBER, L1, ÇEMBER, ÇEMBER, ÇEMBER, L1, L2, R1, ÜÇGEN, ÇEMBER, ÜÇGEN
B, B, LB, B, B, B, LB, LT, RB, Y, B, Y

Comet (Spor Araba)
R1, ÇEMBER, R2, SAĞ, L1, L2, X, X, KARE, R1
RB, B, RT, SAĞ, LB, LT, A, A, X, RB

Sanchez (Dağ Motosikleti)
ÇEMBER, X, L1, ÇEMBER, ÇEMBER, L1, ÇEMBER, R1, R2, L2, L1, L1
B, A, LB, B, B, LB, B, RB, RT, LT, LB, LB

Çöp Arabası
ÇEMBER, R1, ÇEMBER, R1, SOL, SOL, R1, L1, ÇEMBER, SAĞ
B, RB, B, RB, SOL, SOL, RB, LB, B, SAĞ

Limuzin
R2, SAĞ, L2, SOL, SOL, R1, L1, ÇEMBER, SAĞ
RT, SAĞ, LT, SOL, SOL, RB, LB, B, SAĞ

Akrobasi Uçağı
ÇEMBER, SAĞ, L1, L2, SOL, R1, L1, L1, SOL, SOL, X, ÜÇGEN
B, SAĞ, LB, LT, SOL, RB, LB, LB, SOL, SOL, A, Y

Caddy (Golf Arabası)
ÇEMBER, L1, SOL, R1, L2, X, R1, L1, ÇEMBER, X
B, LB, SOL, RB, LT, A, RB, LB, B, A

Rapid GT (Spor Araba)
R2, L1, ÇEMBER, SAĞ, L1, R1, SAĞ, SOL, ÇEMBER, R2
RT, LB, B, SAĞ, LB, RB, SAĞ, SOL, B, RT

Duster (Küçük Uçak)
SAĞ, SOL, R1, R1, R1, SOL, ÜÇGEN, ÜÇGEN, X, ÇEMBER, L1, L1
SAĞ, SOL, RB, RB, RB, SOL, Y, Y, A, B, LB, LB

BAŞARILAR VE KUPALAR

Tek Oyunculu

Creer Criminal–> Oyunu %100 bitir.
Solid Gold Baby–> Görevlerden, strangers and freaks görevlerinden toplamda 70 altın madalya kazan.
San Andreas Sightseer–> Tüm Los Santos ve Blaine County’i dolaş.
All’s Fare in Love and War–> Bir adet Downtown Cap Co. satın al ve gizli bir yolcuyu taşı.
TP Industries Arms Race–> McKenzie Field hangarını satın al ve çete yarışını kazan.
Multi-Disciplined–> Tüm hobi ve eğlencelerde bir altın madalyaya katıl.
From Beyond the Stars–> Tüm uzay gemisi parçalarını topla ve teslim et.
A Mystery, Solved–> Leonora Johnson’ın gizemini çöz.
Waste Management–> Tüm nükleer atıkları topla.
Red Mist–> Tüm rampage etkinliklerini tamamla.
Show Off–> Tüm stunt jump etkinliklerini tamamla.
Kifflom!–> Epsilon Program görevlerini tamamla.
Three Man Army–> 3 karakter bir aradayken en az 3 dakika boyunca 3 yıldızla aranma seviyesinde hayatta kal.
Out of Your Depth–> Daha büyük bir tekneye ihtiyacın var…
Altruist Acolyte–> Altruist Cult’a sessiz bir biçimde bir kurban götür.
A Lot of Cheddar–> Üç karakterle birlikte toplamda 200 Milyon harca.
Trading Pure Alpha–> Borsada kendi yatırımının üstünde bir kâr elde et.
Pimp My Sidearm–> Bir silahı tamamen modifiye et.
Wanted: Alive Or Alive–> Bail bonds görevlerinde 2. görevde canlıyı teslim et.
Los Santos Customs–> Bir aracı tamamen modifiye et.
Close Shave–>Bütün köprü altı geçişlerini ve uçaklı dönüşleri (knife flights) tamamla.

GTA 5 Online

Off the Plane–> GTA Online’a giriş yap.
Three-Bit Gangster–> GTA Online’da 25. seviyeye ulaş.
Making Moves–> GTA Online’a 50. seviyeye ulaş.
Above the Law–> GTA Online’da 100. seviyeye ulaş.
Numero Uno–> Tüm rakebetçi oyun türlerinde birinci ol.
The Midnight Club–> Özel bir araç kullanarak 5 yarışı kazan.
Unnatural Selection–> Survival modunda 10 dalganın sonunda (wave) hayatta kalmayı başar.
Backseat Driver–> Rallide yardımcı sürücü olarak bir yarışı 1. bitir.
Run Like The Wind–> Başında ödül varken bir gün hayatta kal.
Clean Sweep–> Bir çete atağını en az 10 kişi öldürerek bitir.
Decorated–> 30 tane platin ödülünü kazan.
Stick Up Kid–> 20 tane dükkanı/mağazayı soy.
Enjoy Your Stay–> Los Santos’un sunmuş olduğu her şeye katıl.
Crew Cut–> Ekip üyesi olarak bir işi tamamla.
Full Refund–> Seni yağmalayan hırsızı öldür.
Dialling Digits–> Çete yardımı için çağrı yap.
American Dream–> Bir apartmana, garaja ve sigortalı bir araca sahip ol.

Gta 5 Gizli

Welcome To Los Santos–> İkinci görevi tamamla.
A Friendship Resurrected–> Fame or Shame görevini tamamla.
A Fair Day’s Pay–> Küçük bir kaçış zamanı.
The Moment of Truth–> Brad hakkındaki gerçeği ortaya çıkardın.
To Live or Die in Los Santos–> Final görevini tamamla.
Diamond Hard–> Vangelico’dan payı al ve Martin Madrazo’ya teslim et.
Subversive–> Merryweather’dan deneysel bir süper silah çal ve silahı geri ver.
Blitzed–> Klasik bir blitz part gerçekleştir.
Small Town, Big Job–> Paleto Bay Chicken Festival’de büyük bir izlenim yarattın.
The Government Gimps–> Bir federal binasına hassas bilgileri verdin.
The Big One–> Bu artık hayal veya daha fazlası değil.

Gta 5 İNTERNET SİTELERİ

GTA V’te oyun içinden ulaşılabilen web sitelerinin listesidir. Bunlar Rockstar Games tarafından oluşturulmuş gerçek olmayan web siteleridir. İnternete oyun içindeki telefondan girebilirsiniz.
Gta 5 İPUÇLARI

– Polislerden daha çabuk kurtulmak için yola uzak, gizli (örneğin bir evin arka bahçesi) veya ıssız yerlere saklanın. Yıldızlar silinene kadar bölgeden ayrılmayın. Ayrıca imkanınız varsa ve macera istiyorsanız hareket halindeki bir trene atlayın.
– Canınız %50’den az ise birkaç saniyeliğine dinlenin, hareket etmeyin, kurşun yemeyin. Canınız otomatikman %50’ye tamamlanacak.
– Canınızı %100 doldurmak için soda için.
– Canlılığı (stamina) artırmak için koşun.
– Dağa veya bir tepeye çıkarken araba ile çıkmaya özen gösterin. Çünkü motosikletler veya motosiklete benzer araçlardan düştüğünüz zaman araçların üzerinize devrilme riski var. Ve araçlar üzerinize devrilince ölme ihtimaliniz yüksek.
– Yüksek bir yerden arabayla atlamaya çalışırken iki kere düşünün. Zira, araç yere çarptığı an patlayabilir.
– Sniper kullanırken düşmanlara uzaktaysanız termal kameraya geçin. Bu sayede düşmanları daha rahat ayırt edebileceksiniz.
– Bir aracı patlatmak için ıssız yerleri tercih edin. Polisin peşinize takılma ihtimali düşecek.
– Helikopterdeyken R1 + L1 (RB + LB)’e basılı tutarsanız uçağı daha rahat havada tutabilirsiniz.
– Aranma seviyesi artırmak istiyorsanuz havaalanına girin.
– Frankin ile yarışırken onun özel yeteneiğini kullanabilirsiniz. Böylelikle ağır çekime girerek aracı kısa bir süreliğine daha yavaş hareket ettirebilirsiniz.
– Michael ile yoga yaparak onun özel yeteneğini artırabilirsiniz.
– Chiliad dağındaki teleferik durağında paraşüt bulabilirsiniz.
– Uçağı indirecek pist bulamazsanız plaja veya geniş bir otobana inmeyi deneyin. Yine de aman dikkat. Uçak yanıyorsa can kurtarabilir.
– Hangarı satın alırsanız havaalanına girince aranma seviyeniz artmaz.
– Franklin’in özel yetenek barını doldurmak için aracı hızlı sürün. Bunun için bir otoban iyi olabilir.
– Michael’ın özel yeteneğini geliştirmek için yoga yapın.
– Yatırım yaptığınız şirketin rakip şirketine saldırı yaparsanız yararınıza olur. Rakip şirketler aşağıdaki görselde görülebilir.