Güneş Enerjisinde Maliyetler Düşüyor

0
22 views

Uluslararası Enerji Ajansı Genel Direktörü Adnan Amin güneş enerjisi ve gelecekteki beklentiler hakkında önemli açıklamalar yaptı.
Güneş Enerjisinde Maliyetler Düşüyor!
Son yıllarda özellikle güneş enerjisine yönelik ciddi gelişmeler yaşanırken araçlarda kullanılan elektrik ve evlerde kullanılacak elektrik için gerekli olan ihtiyacın güneş panellerinden karşılanması adına önemli çalışmalar yapılıyor. Bu alanda kuşkusuz en önemli gelişme Apple tarafından ortaya çıakrıldı.

Güneş panellerinden elde edilen elektriğin kullanıldığı yönetim birimleri ile Apple dikkat çekerken, Apple üstelik elde ettiği elektrik fazlasını da satarak gelir etme imkanı sağlıyor. Bu bakımdan elektrik masraflarından kurtulmanın yanı sıra elektrik üzerinden gelir elde etmeyi Apple başarabilecek. Bu bakımdan güneş panelleri üzerinden elektrik ihtiyacının karşılanması adına önümüzdeki yıllarda daha hareketli günlerin yaşanması bekleniyor.

10 Yıl Önemli!

Genel direktör Adnan Amin tarafından yapılan açıklamalarda ise 10 yıl içerisinde güneş enerjisine ciddi bir ilginin olması ve bu ilgi dahilinde güneş enerjisinde maliyetlerin yüzde 60 oranında düşmesinin beklendiği belirtildi. Bu açıdan güneş enerjisinde maliyetlerin yüzde 60 oranında düşmesi daha fazla alanda güneş enerjisinin kullanılmasına imkan sağlayacak. Bu durumda da kuşkusuz daha çevreci ve yenilebilir bir enerjinin kullanılmasını sağlayacak.

Gelişmeler Yaşanacak

Güneş enerjisi için önümüzdeki yıllarda oldukça cazip fırsatları ve seçenekleri sunulması bekleniyor. Ayrıca devletler tarafından yapılabilecek teşvikler ile birlikte kişilerin de kendi işyeri ve evlerinde güneş enerjisini daha fazla kullanması adına imkanlar sağlanabilir.