İntel 8 nesil işlemcileri %40 performans sağlayacağını belirtti

0
36 views

Intel’in yaklaşmakta olan 8. nesil Core CPU’larında, ilk kez, ultrabooklara yönelik dört çekirdekli işlemciler yer alacak ve önceki nesilden% 40 daha hızlı bir performans sağlıyor olacaklarını belirtti.

Intel, Pazartesi günü Pazartesi günü açıklanacak olmasına rağmen, dört yeni 15 watt’lık 8 nci Core U serisi cips fiyatlarını açıklamadı: En yavaş Core i5-8250U, 1,6 GHz hızında çalışacak. 3.4GHz saat; En hızlı Core i7-8650U, 1.9GHz’de çalışacak ve 4.2GHz’e kadar yükselecektir.

Dört adet U serisi çipin hepsi dört damarlı ve sekiz diş içerir. Intel, yeni 8inci nesil Core yongaları kullanan bilgisayarların 2017 tatil sezonuna kadar yaklaşık 80 yeni sistem tasarımıyla çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

En azından meraklılar için çok ilginç olan hikaye, Intel’in “nesil” tanımını gevşetmesidir. Yavaşlayan bir Moore Kanunu, şirketin efsanevi işaretçi üretim sürecini atmıştır. Bu 8. nesil CPU’lar, önceden beklenen  Coffee Lake  değil . Intel, mevcut Kaby Lake cipslerini “önceki nesil” parçalar olarak atıfta bulunarak yeni cipslerini “Kaby Lake refresh” olarak nitelendiriyor. İşte başka bir sürpriz: Kahve Gölü Hem  ve  yaklaşan 10nm Cannon Gölü yongaları da Intel’in 8-nesil Core marka bir parçası olacaktır.

Şaşkın? Özetleyelim: Intel’in 8. nesil Core çekirdeği, tek bir marka ismi altında üç ayrı çip mimarisi ve iki işlem teknolojisi içeriyor.

Bunun sizin için anlamı:  Intel daha önce markalarını karıştırdı: 2013’te Intel, Celeron ve Pentium gibi geleneksel P markalarını alıp  PC Atom yongalarının üzerine atmaya başladı . Geçerli Çekirdek i9 aile Skylake-X ve Kaby Göl-X yongaları içerir. Ancak, Intel’in görünürde rüzgarın markalaşmasını sağladığı bir senaryo görmedik. Bilinçli PC alıcıları ve inşaatçılar her zamankinden daha fazla önümüzdeki parçaların yapılarına girdiğini araştırmak zorunda kalacaklar.

Optimizasyonlar katı 8. jenerik Core performansı verir

Intel’in yeni 8. nesil cipsleri ile ilgili iki önemli noktayı not etmek önemlidir. Birincisi, süreç teknolojisi, tasarım ve optimizasyonların bir kombinasyonunun yüzde 40’lık iyileşmeyi sağladığı. İkincisi, bu performans artışı Intel’in Skylake nesli üzerinden yüzde 12 ila 19 arasında bir artış gösteren Kaby Lake yongasının lansmanıyla vaat ettikleri iki kattan fazla .

İşte Intel’in yeni U serisi çiplerinin ayrıntıları:

Intel, Intel için mobil platform pazarlamacılığı direktörü olan Karen Regis’e göre, Intel 8. nesil, U serisi çipleri ile çekirdeğin sayısını iki ila dört arasında arttırarak yüzde 25’lik nesilden nesil bir artış gördü. . Yetkili, daha yüksek saat hızları için izin verilen bazı üretim parametrelerini sıkıştırdığını söyledi.

Rakip AMD, mobil “Raven Ridge” cipsi hakkındaki planlarını açıklamasa da, AMD’nin düşük güç tüketen Ryzen 3 cipsleri dört çekirdek ve yalnızca dört iplik kullanıyor. Birden fazla iş parçacıklı uygulamalara daha fazla çekirdek uygulandığında, AMD’nin bir performans avantajı elde ettiklerini iddia eden bir yol vardı.

Intel 8. nesil Core çekirdekli işlemcilerin varsayımsal performansını çeşitli şekillerde gösterdi. Intel’in yeni U serisi çipleri, PowerDirector Ultra HD’de (HEVC) üç dakikalık bir süre içinde 5 yıllık bir Core i5 Ivy Bridge PC’den 14.5 kat daha hızlı 4K video üretecek. Adobe Lightroom’da yeni yongalar, 7. nesil Kaby Lake parçalarına göre yüzde 28, ya da 5 yaşındaki bir PC’den 2.3 kat daha hızlı. Intel’in kendi içerik testleri 8. jenerasyon U serisi parçaların slayt gösterisi yaratmada önceki nesil nesillerden yüzde 48 daha hızlı olacağını gösteriyor. (Intel sözcüsü tarafından verilen bilgiye göre Intel’in yeni U serisi yongaları, Intel’in Turbo Boost Max Technology 3.0 kullanıyor ve maksimum hızla bir değil iki çekirdeği artıracak.)

Birkaç yıl önce, Intel, nesil karşılaştırmalarını Core i7-7500U’ya karşı yaptı. Kaby Lake yongası bir yıl önce başlatıldı; görünüşe göre “Kaby Lake yenileme” yongalarını yarım ya da yarı kuşak bir ailen olarak oyuyordu. PCWorld, ailenin “Kaby Lake R” olarak bahsetmeye başladığından bahsetti. Teorik olarak, Broadwell, Skylake, Kaby Lake, Kaby Lake R ve muhtemelen Coffee Lake’in hepsi 14nm teknolojisine dayanan – beş ayrı Bir zamanlar geleneksel olanlara kıyasla, tek bir işlemle üretilen parçaların aileleri.

Intel, 8. kuşak geliştirmelerinin çoğunu bir atlamadan dört çekirdeğe çeviriyor ..

Bir telekomünikasyon sözcüsü, resmi olarak Intel’in yeni U-serisi yongaları “Kaby Lake mimarisine ve 14nm + işlem teknolojisine dayanıyor ve ek tasarım geliştirmeleri ve yeni iyileştirmeler yapıyor” dedi. Regis, “8. neslin neyi kastedileceğini yeniden tanımladık ve yeniden tasarladık” dedi.

Intel yetkilileri, Kaby Lake R’nin satış noktası olmasının dramatik performans gelişmelerini beklediklerini belirtti. Kaby Lake ile Intel, çipin içindeki mütevazi performans artışlarından ziyade, mimarinin yeni video motorunu ana satış noktası olarak görüyordu.

Özellikle Kaby Lake, donanım temelli 4K HEVC kodlama / 10-bit derinlikte kod çözme veya VP9 kod çözme gerçekleştirebilir. Intel’in yöneticileri, Netflix’in teknolojinin başlıca savunucusuydu, ancak şimdi hem Amazon hem de Vudu imzalandı. Amazon, dördüncü çeyrekte destek üretecek.

Intel’e göre, yeni cipsleri kullanan ultrabook’larda yaklaşık 10 saatlik pil ömrü ya da YouTube’u oynatmaya yaklaşık 12 saatlik bir süre var.

Bir Kaby Lake R çipi satın almak için bir başka neden de Intel’in Software Guard Extensions veya SGX’i içermesidir. PowerDVD’ye göre, şirketin yazılımcıları, Mart ayından itibaren UltraHD Blu-ray oynamanın tek yoluydu ve SGX teknolojisine ihtiyaç duyuyordu. Bir Intel sözcüsü bir e-postada “PC üreticilerinin 8. nesil sistemlerinin% 90’dan fazlasının SGK’ya hazır olacağını ve böylece 4K’dan fazla premium içeriğin hizmete gireceğini bekliyoruz” dedi.

Intel’in Müşteri Bilgisayar Grubu Başkan Yardımcısı ve Müşteri Hareketlilik Grubunun genel müdürü Chris Walker’a göre, daha önce CPU tarafından kısıtlanan oyunlar biraz daha fazla özgürlük görecek. Daha da önemlisi, yeni platformlar Intel’in Optane’i destekliyor; Intel, sabit disklere SSD benzeri performansın yanı sıra Thunderbolt’u vermek için bir teknoloji olarak adım atıyor  .

Walker, “Thunderbolt’u kullandığınızda yeni grafikler piyasaya çıkarken artık genişleyebilirsin,” dedi. Grafik bağlantı noktaları, harici ekran kartlarının ultrabook’lar ve içlerinde bunlara uymayan diğer cihazlarla kullanılmasına izin verir. Yetkili, hem PC üreticilerinden hem de diğer ortaklardan daha fazla liman piyasaya çıkacağını söyledi. Yeni 8. nesil Core chip’ler, Acer ve diğerleri tarafından Microsoft ile birlikte geliştirilen karma gerçeklik çözümleri için yeterli güce sahip olacaklar.

Intel, şirketin yeni 8. nesil Core çekirdeği etrafında inşa ettiği konsept PC’lerden birkaçını bile gösterdi, ancak şu anda kamusal ayrıntıları yayınlamayı reddetti.

Geleceğin 8. Gen Core için Neyi Beklediği

Yerleşik bir tasarım ve süreci değiştirmek, kullanılabilirlik bakımından başarılı oldu. Walker, yeni 8. nesil Core tasarımlarına dayanan tüketici masaüstü bilgisayarlarının bu yıl 7. nesil cihazlara kıyasla daha önce gelerek gideceğini söyledi. Önümüzdeki yılın başında Intel, masaüstü ve mobil ticari müşterileri, daha sonra oyun dizüstü bilgisayarlarını içeren 8inci nesil parçaları gönderiyor. Intel, 2018 yılının başında 4.5W Y serisini kullanan fansız bilgisayarlar planlıyor. Şirket ayrıca “farklı segmentler için üretilen diğer seçenekler” hakkında konuşuyor ancak Walker, şirketin tam olarak bunların ne olacağını açıklamadı. Walker “Oldukça tutarlı bir zaman çerçevesi ve ürün sunumu” dedi.

Bu cipsler ile ilgili bazı kilit sorular cevapsız kalmaya devam ediyor: Ne kadara mal olacak? Yapılı sistemler ne kadara mal olacak? Performans nasıl? Coffee Lake, 8. nesil Core yongası ise, Kaby Lake ile aynı anakartları kullanacak  mı? (Intel sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.)

Ayrıca meraklıları ve endüstri takipçilerinin dışında başka birinin Intel’in işlemci mimarilerini ve üretim teknolojilerini karıştırdığını görmek isteriz. Bir analist en günlük alıcıların önemsemeyeceğini düşünüyor.

Moor Insights’ın baş analisti Patrick Moorhead, “Markalaşma stratejisine tepki izleyiciye bağlı olarak farklı olacak” dedi. “İşletmelere, oyunculara ve meraklılara, bu önemli değil. Ana tüketiciler habersiz ve gerçekten [kuşaklara] dikkat etmiyorlar, ancak ‘taze balıkları’ olduğunu bilmek istiyorlar. “Perakendeciler ve distribütörler bu yöne dikkat etmelidir” dedi.