Manyetik Parçacık Görüntüleme Projesi 2+2 Türk-Alman İşbirliği Programı

0
41 views

Türk-Alman Bilim Yılı kapsamında “Alman Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF)” tarafından 2015 yılında organize edilen 2+2 Türk-Alman İşbirliği Programı’na ASELSAN Araştırma Merkezi ve Bilkent Üniversitesi “Girişimsel Manyetik Parçacık Görüntüleme için Gerçek Zamanlı Görüntüleme Yöntemleri” projesi ile başvurmuştur.

Almanya tarafında Lübeck Üniversitesi ve Nano4Imaging firması proje partneri olarak görev almış olup, proje sonucunda Sıkıştırılmış Algılama ile kalibrasyon ve veri alma sürelerinin azaltılması, klinik gereksinimleri karşılayacak gerçek zamanlı çalışabilen donanım ve yazılımların tasarlanması ve Manyetik Parçacık Görüntüleme’nin dünyada klinik kullanımını yaygınlaştıracak bir görüntüleme birimine sahip olunması hedeflenmektedir. Klinik Manyetik Parçacık Görüntüleme cihazları için pazar boyutunun 2020 yılında yıllık 50 Milyon Euro’ya, 2025 yılında ise yıllık 700 Milyon Euro’ya ulaşacağı öngörülmektedir.

2+2 Türk-Alman İşbirliği Programı’na Türkiye ve Almanya’dan toplamda 130 adet Ar-Ge proje başvurusu yapılmış olup TÜBİTAK ve BMBF tarafından yapılan değerlendirmede sadece 9 adet projenin desteklenme ölçütlerine uygun bulunduğu açıklanmıştır.
Başvurusu yapılan “Girişimsel Manyetik Parçacık Görüntüleme için Gerçek Zamanlı Görüntüleme Yöntemleri” projemiz 130 başvuru arasındaki sıralamada 3. olarak desteklenmeye hak kazanmıştır. Bunun yanı sıra ASELSAN Araştırma Merkezi’nde ileri teknoloji içeren bu alandaki Ar-Ge faaliyetlerimizde kullanılmak üzere yaklaşık 1 Milyon TL’lik fonun şirketimize kazandırılması da sağlanmıştır.
İlgili proje çalışmalarının ASELSAN Araştırma Merkezi / Gelişmiş Algılama Araştırma Program Müdürlüğü’nde Mayıs 2016’dan itibaren yürütülmeye başlanıp 3 yıl sürdürülmesi planlanmaktadır.