Solar Impulse 2 Dünya Turunu Tamamlıyor

0
16 views

Güneşten aldığı enerji ile yolculuk yapan ve dünya seyahatine çıkan Solar Impulse 2 dün Kahire’ye indi.
Solar Impulse 2 Dünya Turunu Tamamlıyor
Hiçbir yakıt takviyesi yapılmadan dünya turuna çıkan ve bugüne kadar sorunsuz bir şekilde yolculuğunu sürdüren Solar Impulse 2 güneş enerjisi sayesinde Dünya turunu önümüzdeki günlerde tamamlayacak. Abu Dabi’den başlayan yolculuk yine Abu Dabi’de bitecek. Son olarak Kahire’ye ulaşmayı başaran uçak burada kısa bir mola verirken yeniden çıkılacak yolda son durak bu sefer Abu Dabi olacak. Bu bakımdan dünya genelinde yapılan yolculuğun son bölümlerine girilirken güneş enerji sistemi ile yapılan bu yolculuk son seferde de herhangi bir aksilik yaşanmazsa tamamlanacak.

Bugüne kadar Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, Japonya, ABD, İspanya gibi Pek çok ülkenin ziyaret edildiği uçak, gittiği her yerde büyük bir ilgi gördü. Andre Borschberg’in pilot koltuğunda oturduğu Solar Impulse 2’nin Abu Dabi’ye ulaşması halinde tarihte bir ilki gerçekleştirecek ve böylelikle tarih sayfalarına yazılacak.

Takvimde Gecikme Yaşandı

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda yolculuğun 3.5 ay sürmesini planlandığı belirtilirken hava koşullarının kötü gitmesi nedeniyle çoğu zaman yolculuğa ara verilmek durumunda kalındı. Bu nedenle belirlenen takvime uyulamazken buna karşın herhangi bir sorun yaşanmadan yolculuk devam ettirilebilirdi.

Bugüne kadar benzer bir proje yapılmamışken hiçbir uçak ile güneş enerjisiyle dünya turu yapmamıştı. Ayrıca uçak ile yolculuğun tamamlanması halinde güneş enerjisinin önemine oldukça iyi bir vurgu da yapılmış olacak.