Solar Impulse 2 İlki Başardı, Turunu Tamamladı

0
18 views

Solar Impulse 2 adı verilen güneş enerjili uçak dünya turunu tamamlamayı başardı ve bu konuda ilk olarak tarihe geçti.
Solar Impulse 2 İlki Başardı, Turunu Tamamladı
Solar Impulse 2 adı verilen uçak son yolculuğunu da tamamladı. Abu Dabi’den başlayan dünya yolculuğu yeniden Abu Dabi’de biterken son olarak Mısır’ın Kahire kentinden kalkan Solar Impulse 2 geçtiğimiz günlerde Abu Dabi’ye başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi. İniş ile birlikte uçak dünyanın çevresini dolaşan ilk güneş enerjili uçak olma özelliğini taşırken bu konuda tarihine geçmeyi başardı.

Uçağın pilot koltuğunda oturan pilot Bertnard Piccard tarafından yolculuk sonrasında önemli açıklamalar yapılırken yapılan tüm açıklamalarda güneş enerjisinin önemine vurgu yapıldı. Sadece güneş enerjisinden aldığı enerji ile yol kateden ve herhangi bir sorun yaşamadan dünya yolculuğunu tamamlayan güneş enerjili uçak bu tur boyunca 42 bin kilometrelik bir yol katetti.

Yolculuk sırasında çeşitli dinlenme noktaları belirlenirken 17 etaptan oluşan yolculuk sorunsuz bir şekilde tamamlandı. 2015 yılının Mart ayında başlayan yolculuk 2016’nın Temmuz ayı itibariyle sonlanırken bir yılı aşkın süredir yolculuk yapan pilotun da oldukça yorgun olduğu görüldü. Solar Impulse 2’nin tamamladığı 17 etap ise şöyle:

“1. etap Abu Dabi (Birleşik Arap Emirlikleri) – Muskat (Umman), 2. etap Muskat – Ahmedabad (Hindistan), 3. etap Ahmedabad – Varanasi (Hindistan), 4. etap Varanasi – Mandalay (Myanmar), 5. etap Mandalay – Chongqing (Çin), 6. etap Chongqing – Nanjing (Çin), 7. etap Nanjing – Nagoya (Japonya), 8. etap Nagoya – Hawaii (ABD), 9. etap Hawaii – San Francisco (ABD), 10. etap San Francisco – Phoenix (ABD), 11. etap Phoenix – Oklahoma (ABD), 12. etap Oklahoma – Ohio (ABD), 13. etap Ohio- Pensilvanya (ABD), 14. etap Pensilvanya-New York (ABD), 15. etap New York-Seville (ispanya), 16. etap Seville-Kahire (Mısır) ve 17. etap Kahire-Abu Dabi.”