Windows 10’u Hızlandırma ipuçları

1
332 views
Windows 10’u Hızlandırma ipuçları

Bilgisayarınız yavaşlıyor. Can sıkıcı yavaş. RAM ekleyebilir veya daha hızlı bir SSD satın alabilirsiniz, ancak bunun maliyeti para olur. Hayır, yapmanız gereken ilk şey Windows’u daha hızlı hale getirmeye çalışmaktır. Dolayısıyla, Windows 10 bilgisayarınızı bir kuruş harcamadan hızlandırmanın dokuz yolunu sunuyoruz.

Uyarılırsınız: Her zaman bir ödül vardır. Daha fazla hız, daha az pil ömrü ya da sevilen bir programı bırakmak anlamına gelebilir. Windows’un hızını artırmak için ne fedakarlık yapmak istediğinize karar vermelisiniz.

Geçen baharda, Lenovo Ideapad Miix 310’u ikinci bir küçük bilgisayar olarak aldım. Çok acı buldum yavaş buldum. Bu makale, bu makaleyi araştırmak için kullandım. Miix hâlâ hızlı değil, ama çok daha hızlı.

 1. Yeniden başlatmayı ver

Bilgisayarınız korkunç derecede yavaş çalışıyorsa, yeniden başlatmayı deneyin. Evet, bariz bir çözüm, ancak insanlar açık olanı unutmak eğilimindedirler.

Uyku veya hazırda bekletme ayarı güç tasarrufu sağlayacak, ancak yalnızca tam bir yeniden başlatma Windows’un beynindeki kişilikleri temizleyerek yeni bir başlangıç ​​yapıyor. PC gerçekten yavaşsa her gün yapın.

 1. Yüksek Performansı Açın

Windows, enerji açısından verimli bir bilgisayar istediğinizi varsayar. Ancak elektriği hızla değiştirebilirsiniz. Bu ipucunu yalnızca, elektrik faturanızı artırmaya ve pil performansınızı düşürmeye istekli iseniz kullanın.

Başlat  düğmesine sağ  tıklayın ve ortaya çıkan menüde Güç Seçenekleri’ni seçin  .

Ortaya çıkan Kontrol Paneli penceresinde, Ek planları göster  seçeneğini aşağı çekin  . Yüksek performans’ı seçin  .

Windows’u Kontrol Paneli’ndeki basit bir seçimle hızlandırabilirsiniz.

Miix 310’um da dahil olmak üzere bazı düşük tanımlı bilgisayarlar, bu seçeneklere sahip değiller.

 1. Bazı görünüm seçeneklerini geri al 
  Windows’u, bazı özel efektlerini kapatarak hızlandırabilirsiniz

Windows, ekranı gözler üzerinde kolaylaştırmak için çok çalışıyor. Bilgisayarınızın gücü yetersizse, estetiği feda etmek ve biraz hız kazanmak isteyebilirsiniz.

Başlat’ı  sağ tıklatın  ve Sistem’i seçin  . Ortaya çıkan Denetim Masası penceresinin sol bölmesinde, Gelişmiş sistem ayarları’nı seçin  .

Bu, zaten Gelişmiş  sekmesindeki Sistem Özellikleri iletişim kutusunu getirir  .  Performans kutusundaki Ayarlar düğmesini tıklayın  (bu sekmedeki üç “Ayarlar” düğmesinden birincisi).

Bu, başka bir iletişim kutusu getirir. Bazı seçeneklerin işaretini kaldırabilir veya en iyi performans için Ayarla’yı seçebilirsiniz  .

 1. Gereksiz oto yükleyicileri çıkarın

Bir sürü program, önyükleme yaptığınızda otomatik olarak yüklemek istiyor. Her biri önyükleme işlemini yavaşlatır ve bazıları daha sonra Windows’u yavaşlatmaya devam eder.

Bunların hepsi kötü değil. Virüsten koruma programınız , önyükleme yaparken ve bilgisayarınız açık olduğu sürece çalışmaya devam etmelidir . Çalışmak için arka planda çalışması gereken OneDrive gibi diğer programlar da otomatik olarak yüklenmelidir.

Fakat sıklıkla kullandığınız bazı programlar (hatta iyi olan programlar) daima çalıştırmanız gerekmez. Bunları kaldırmak istemezsiniz, ancak otomatik yüklemeyi durdurmak isteyebilirsiniz.

Görev Yöneticisi, önyüklemede otomatik olarak yüklenen tüm programları gösterebilir ve hangilerinin tutulacağını seçmenize yardımcı olabilir.

Durumun ne kadar kötü olduğunu görmek için, görev çubuğunu sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin  . Click  Başlangıç  sekmesi. (Pencerenin üst kısmında hiç sekme görmüyorsanız, sol alt köşedeki Daha fazla ayrıntı’yı  tıklayın  .)

Başlangıç ​​sekmesi tüm otomatik yükleme programlarını gösterir. Listeyi incelerken hangi programların gerçekten her zaman çalışmaya devam etmeye ihtiyaç duymadığını düşünün. Birinin otomatik olarak yüklenmesini durdurmak için Başlangıç ​​sekmesindeki girişini sağ tıklayın ve Devre dışı bırak’ı seçin  .

Bir otomatik yükleyicinin adını tanımıyorsanız, daha sonra daha fazla bilgi bulmanıza yardım etmek için sürücüyü sağ tıklatın ve Çevrimiçi arama seçeneğini belirleyin.

 1. Domuz eti işlemlerini durdurun

Bilgisayarınız, çok miktarda kaynaktan istifade eden kötü yazılmış bir işlem yürütüyor olabilir. Öğrenmek için, görev çubuğunu sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin  . (Bir kez daha, pencerenin üst kısmında hiç sekme görmüyorsanız, Daha Fazla Ayrıntı’ı tıklayın  .)

Açık  İşlemler  sekmesine tıklayın

Görev Yöneticisi, hangi programların ve işlemlerin kaynaklarınızı tuttuğunu da söyleyebilir

CPU  işlemci kullanımı göre sıralamak için sütun

başlığını. En iyi kalem CPU’yu dolaşanlar olacak. (Üst işlemlerin hepsi% 0 kullanıyorsa, işlemler yanlış yönde sıralanır.Sütun başlığını tekrar tıklatın.)

Üstteki işlemin mutlaka domuz olduğunu varsaymayın. Bazı büyük uygulamalar CPU döngülerine değer. Bu programları yönetmenin bir yolu onlarla işiniz bittiğinde onları kapatmaktır. Bir diğer amacı daha küçük bir programa geçmektir.

Domuz Windows Sürücü Kuruluşu ise, bu Windows Club makalesine bakın .

Görev Yöneticisi içinden bir işlemi kapatabilirsiniz. İşlemi seçin ve İşlemi  sonlandır  düğmesine tıklayın ve kararınızı onaylayın. Fakat bu kaçınılmalıdır.

İşiniz bittiğinde  Bellek  sütun başlığını tıklayın ve tekrarlayın.

 1. Arama dizinini kapatma

Belgeler kitaplığınızdaki tüm dosyalar arasında bir kelimeyi aradığınızda sonuçlar hemen ortaya çıkar. Bu harika, ama bir fiyata. Aradığınızda, o hızlı aramaları oluşturmak için gerekli endeksleme sizi yavaşlatır.

Tüm dizinlemeyi kapatmak için:

 1. Windows Gezgini’ni açın, C: sürücünüzü sağ tıklatın ve Özellikler’i seçin .
 2. Genel sekmesinde Dosya özelliklerine ek olarak içeriğin dizine eklenmesine izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın .
 3. Ortaya çıkan uyarı kutusunda, C: \ sürücüsündeki değişiklikleri uygula’yı seçin , alt klasörler ve dosyalar.
Aramalar haricindeki her şeyi hızlandırmak için tüm dizinlemeyi kolayca kapatabilirsiniz.

Windows indekslemeyi kapatmak biraz zaman alabilir. Kalk ve yürüyüşe çık. bu senin için iyi.

Bazı endekslemeyi kapatmanıza, ancak hepsini kapatmanıza izin vermeyecek başka bir seçenek var:

Tip indeksleme Cortana alanında. Dizin Oluşturma Seçenekleri’ni seçin . Ortaya çıkan iletişim kutusunun sol alt tarafındaki Değiştir düğmesini tıklayın .

Bu, iki bölümden oluşan başka bir iletişim kutusu getirir. Ve evet, kafa karıştırıcı. İletişim kutusunun alt kısmında , Seçili konumların özeti baştan başlayın . Bu seçeneklerden herhangi birini tıkladığınızda, üst bölümün, Seçili konumları değiştir içeriğini değiştirir .

Ayrıca, kafa karıştırıcı olmasına rağmen, dizine ekleyip eklememeyi seçebilirsiniz.

Bu üst bölümdeki öğelerin işaretini kaldırmak, bu belirli konumlarda dizine eklemeyi durduracaktır.

 1. Windows ipuçlarını kapatın

Windows 10, bazen işletim sistemini daha iyi nasıl kullanabileceğiniz konusunda ipuçları verir. Sorun şu ki, ihtiyacınız olan ipuçlarını görmek için bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza dikkat ediyor.

Evet, bir gizlilik sorunundan endişe verici geliyor, ancak bilgisayarınızı yavaşlatıyor.

Kapatmak için Başlat> Ayarlar’ı tıklayın . Sistem’i seçin , ardından sol bölmedeki Bildirimler ve işlemler’i seçin .

Bildirimler bölümünün alt kısmında, Windows kullanırken ipuçlarını, püf noktalarını ve önerileri al’ı devre dışı bırakın .

Windows İpuçları, bilgisayarınızı daha iyi kullanmayı öğrenmenize yardımcı olabilir, ancak sizi yavaşlatabilir.

Diğer bildirim seçeneklerini keşfetmek ve bunlardan bazılarını kapatmak da isteyebilirsiniz. Diğerlerinin hiçbirini PC’yi yavaşlatmadığını düşünüyorum, ancak can sıkıcı olabilirler.

 1. Dahili sürücünüzü temizleme

Dahili deponuz neredeyse doluysa (ister sabit disk ister SSD olsun) sizi yavaşlatıyor olabilir. Ancak sürücünüzün bol miktarda boş odası varsa bu bölümü atlayın.

Windows ‘Disk Cleanup aracını kullanın ve sürücünüzde boş alan bırakın ve böylece bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Windows’un kendi Disk Temizleme aracıyla başlayın. Cortana alanında, disk yazın ve Disk Temizleme’yi seçin .

Disk Temizleme sürücünüzü incelerken bekleyin. Click yukarı Temiz sistem dosyalarının düğmesini (Bir yönetici parolası gerekir bu sefer). Sonra bir kez daha muayene için bekleyin.

Seçenekleri inceleyin. Bir adlandırılan bulursanız Önceki Windows kurulumu (ler) , şanslısınız. Onu kontrol ederek ve Tamam’ı tıklatarak , çok fazla alan boşaltırsın. Onlardan kurtulmak için diğer maddeleri de kontrol edebilirsiniz.

Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz başka bir şey: Artık kullanmadığınız programları kaldırın.

 1. Kötü Amaçlı Yazılımları Kontrol Edin

Bir enfeksiyonun bilerek PC’nizi yavaşlattığından kuşkuluyum. Bunun yasadışı kazançları yok. Artı bir kurbanın şüphelerini tetiklemek için kesin bir yangın yoludur.

Ancak, cezaevinin niyeti olmasa bile, bazı kötü niyetli kod bilgisayarınızı yavaşlatıyor olabilir. Şüpheli iseniz, Eric Geier ve Josh Norem’in Windows PC’nizdeki kötü amaçlı yazılımların nasıl kaldırılacağına dair kılavuzunu okuyun .

Bu ipuçlarını uyguladıktan sonra bilgisayarınız halsiz hissederse, donanımınızı güncelleme zamanı gelmiş olabilir.